Medytacja w Tajlandii

Medytacja w Tajlandii

autor: Karolina Matyska

 

Istnieje wiele metod na odstresowanie i oderwanie się od dnia codziennego. Podróżowanie z pewnością jest jedną z nich! Dla wielu to wręcz idealny sposób, aby uciec od szarej rzeczywistości. Wyjazd z biurem podróży na Fuerteventurę brzmi wspaniale. Weekend w spa z przyjaciółkami, czy wędkowanie na Mazurach z kumplami to również ciekawa propozycja. Gdyby jednak pójść o krok dalej i wyruszyć na nieznane wody, zamiast spędzać kolejny dzień na leżaku? Gdyby tak wybrać się na tygodniowy urlop medytacyjny do Tajlandii?

 • Medytacja w Tajlandii
  Medytacja w Tajlandii

Wybór ośrodka medytacji

Medytować można wszędzie – powiedzą sceptycy. To prawda, jednak obserwacja własnej duszy z dala od domu wydaje się być nieco prostsza niż w znajomym środowisku. W Tajlandii ośrodków medytacji prowadzonych przez różne grupy jest wiele. Są one rozsiane po całym kraju, jednak nie każdy oferuje opiekę mentorów w języku angielskim. Z tego powodu przy wyszukiwaniu odpowiedniego miejsca należy wziąć to pod uwagę.

Kolejną zaletą takiej formy urlopu jest fakt, że tajskie centra medytacji często nie pobierają żadnych opłat. Jeśli już trzeba zapłacić, to z reguły są to niewielkie kwoty. Dzięki temu wyjazd do Tajlandii staje się stosunkowo niedrogi.

Rada: Jeśli zdecydujesz się na taką formę urlopu, zarezerwuj swój pobyt odpowiednio wcześniej. Ze względu na popularność takiego rodzaju podróży, miejsca w ośrodkach szybko się zapełniają.
 • Medytacja w Tajlandii
  Medytacja w Tajlandii

Dzień w ośrodku medytacji

Specjalistyczne ośrodki medytacji w Tajlandii otwarte są zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Na co dzień muszą oni jednak przebywać oddzielnie. W wielu miejscach wymaga się przestrzegania reguły milczenia. Niepolecane jest czytanie i pisanie, a terenu ośrodka nie należy opuszczać, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Obowiązują tam też skromne stroje, często w kolorze białym.
 • Medytacja w Tajlandii
  Medytacja w Tajlandii

Podczas pobytu w ośrodku medytacji każdy dzień ma swój wyznaczony rytm. Należy przygotować się na codzienną pobudkę o świcie – nawet o 4 rano. Później następuje kilka godzin grupowej medytacji i śpiewów. Następnie nadchodzi czas na wypełnianie przydzielonych każdemu obowiązków i osobiste rozmyślania. Doświadczeni praktycy przeprowadzają z uczestnikami turnusów codzienne rozmowy i wywiady na temat buddyjskich nauk i praktyk. Dzięki pogłębi się także nasza wiedza o świecie.

Niezależnie od długości pobytu w ośrodku, od gości zazwyczaj wymaga się przestrzegania ośmiu głównych zasad buddyzmu. Dotyczą one m.in. powstrzymania się od kontaktów seksualnych, alkoholu, tytoniu, czy narkotyków. Istotnym elementem tygodnia medytacji jest także post.
 • Medytacja w Tajlandii
  Medytacja w Tajlandii

Medytacja w Tajlandii nie dla każdego

Taki rodzaj urlopu z pewnością wymaga gotowości do opuszczenia własnej strefy komfortu. Zwłaszcza osoby, które są na początku swojej przygody z medytacją, mogą się na początku czuć nieswojo. Zagłębiając się w swoje myśli, zaczynamy dostrzegać napędzające nas mechanizmy i motywacje. Dla wielu jest to nowe i nieznane terytorium. Warto być jednak otwartym na zmianę i rozwój! W innym wypadku taka forma urlopu, mimo piękna otaczającej przyrody, może być niestety źródłem rozczarowania.

Polecane hotele

Powrót

Zainteresuje Cię również

Wyspy na sprzedaż

Wyspy na sprzedaż

Rzuć wszystko i kup wyspę!

Mekka dla nurków

Mekka dla nurków

Kierunek: wyspy Palau

Sprawdź, czego nie możesz przegapić!

Sprawdź, czego nie możesz przegapić!

Singapur – TOP 9