Hałdy śmieci nie tylko na Bali, czyli 5 destynacji z problemami ekologicznymi

Hałdy śmieci nie tylko na Bali, czyli 5 destynacji z problemami ekologicznymi

autor: Karolina Matyska

 

Przyznaj, że hałdy śmieci, smog i wysokie zanieczyszczenie środowiska nie są pierwszymi skojarzeniami, jakie nasuwają się nam na myśl o Sri Lance, Bali czy Malediwach. Prawda jest jednak dość zatrważająca: miejsca, które przywykliśmy nazywać rajem na ziemi, okazują się zmagać z poważnymi problemami ekologicznymi. Przyjrzyjmy się, jak wygląda sytuacja w 5 turystycznych miejscach na świecie, które szczególnie cierpią przez działalność człowieka. Śmieci na Bali to nie jedyny problem.  

1. Zaśmiecone plaże na Sri Lance

Na Sri Lance istnieje szeroki problem z gospodarką odpadami, poczynając już od fazy ich wywozu, poprzez przetwarzanie, aż do procesu utylizacji. Mieszkańcy wyspy pozbawieni możliwości poprawnego składowania produkowanych przez ich domostwa odpadów, często palą śmieci na własnych posesjach. Inni z kolei po prostu składują je za domem lub pozbywają się ich na nielegalnych wysypiskach. Jak można się spodziewać, wśród opadów znajduje się zarówno plastik, jak i inne odpady stanowiące zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców.

 

Góry śmieci na Sri Lance rosną w zatrważającym tempie, a nielegalne wysypiska zajmują coraz większe obszary wyspy. Niektóre z nich znajdują się w pobliżu terenów mieszkalnych lub w miejscach szczególnie narażonych na wpływ zanieczyszczeń środowiskowych.

 

Efektem złego zarządzania odpadami na wyspie są więc śmieci leżące na ulicach, w kanałach wodnych czy na mokradłach. Przekłada się to bezpośrednio na zmniejszenie bioróżnorodności wyspy czy problemy zdrowotne mieszkańców. Sytuacja ta ma także negatywny wpływ na branżę turystyczną.

 • Oglądając takie zdjęcia Malediwów ciężko wyobrazić sobie, że problem śmieci jest tam na tyle poważny.
  Oglądając takie zdjęcia Malediwów ciężko wyobrazić sobie, że problem śmieci jest tam na tyle poważny.

2. Wyspa śmieci na Malediwach

Tropikalny raj idealny na luksusowe wakacje? Niekoniecznie. Archipelag 1200 wysp na Oceanie Indyjskim ma też swoją mniej rajską stronę – znajduje się tam największa na świecie wyspa śmieci.

 

Problem z gospodarką odpadami jest na Malediwach na tyle duży, że na wysypisko przeznaczono całą sztuczną wyspę (Thilafushi). Codziennie trafia tam ponad 400 ton śmieci transportowanych na pokładzie statków. Po dotarciu na wyspę są one ręcznie sortowane i część z nich zostaje poddana spaleniu. Większość śmieci jest jednak składowana na wyspie. Niestety alarmująco szybko rośnie też ilość gromadzonych tam baterii, akumulatorów, azbestu, ołowiu i innych niebezpiecznych odpadów, które podczas deszczu często trafiają do morza. Widok plastikowych butelek pływających po krystalicznie czystej wodzie w pobliżu Thilafushi nie jest więc rzadkością.

 

Obecnie ze względu na brak miejsca do składowania odpadów, śmieci z Malediwów eksportowane są także do Indii.

 

Rosnąca ilość śmieci na wyspach archipelagu w znacznym stopniu spowodowana jest dużym natężeniem ruchu turystycznego na wyspie. Turystyka jest branżą, która wytwarza 80% PKB Malediwów, a według szacunków ilość śmieci wyprodukowanych przy obsłudze pojedynczego turysty wynosi dziennie aż 3,5 kg śmieci.

 

Wyspa Thilafushi i problemy z gospodarką odpadami to druga strona Malediwów, której turyści nie widzą, ponieważ zazwyczaj są od niej zupełnie odseparowani. Warto mieć tego świadomość.

 • Ze względu na smog w Hongkongu nie poleca się podróży w to miejsce zimą.
  Ze względu na smog w Hongkongu nie poleca się podróży w to miejsce zimą.

3. Niebezpieczny smog w Hongkongu

Hongkong boryka się z innym problemem środowiskowym niż Sri Lanka czy Malediwy, jednak jego wpływ na turystykę w regionie może być jednakowo szkodliwy jak w obu powyższych przypadkach. Z czym od lat zmaga się Hongkong? Przede wszystkim z niebezpiecznie wysokim poziomem smogu.

 

Wartości smogu w styczniu 2018 roku były w Hongkongu aż pięć razy wyższe niż w Pekinie. Takie przypadki przekroczenia norm nie są w tym miejscu rzadkością, a zanieczyszczenie powietrza jest poważnym problemem miasta już od wielu lat. Przekłada się to na zubożenie tamtejszej fauny i flory oraz zdrowie mieszkańców. Do tego stopnia, że leczenie wywołanych smogiem chorób pochłania dużą część hongkońskiego budżetu, a wielu mieszkańców decyduję się na wyprowadzkę. Dla przykładu, wielu ekspatów z Hongkongu przeniosło się do Singapuru. 

 

Dlaczego powietrze w Hongkongu jest aż tak zanieczyszczone? Głównym powodem jest wysoka liczba samochodów z silnikami spalinowymi obecnych na tamtejszych drogach. Warto zaznaczyć, że Hongkong należy do miast, w których panuje największe zagęszczenie ruchu drogowego na świecie. W utrzymaniu czystego powietrza nie pomaga również bezpośrednie sąsiedztwo Chin, które także borykają się z wysokim poziomem smogu. 

 

Problem smogu w Hongkongu jest poważny i lokalnym władzom od lat nie udaje się go zwalczyć. Z tego względu odradza się wizyty w Hongkongu podczas zimy, kiedy smog jest największy.  

 • Taj Mahal odwiedza rocznie 8 milionów turystów. Popularność to jednak nie jedyny problem mauzoleum.
  Taj Mahal odwiedza rocznie 8 milionów turystów. Popularność to jednak nie jedyny problem mauzoleum.

4. Taj Mahal – smog i kwaśne deszcze

Taj Mahal przyciąga co roku aż 8 milionów turystów i jest zdecydowanie najsłynniejszym zabytkiem Indii. Obecnie wpływ negatywnych czynników środowiskowych zagraża jednak tej znanej cały świat budowli.

 

Głównym problemem Agry – miasta, na terenie którego leży Taj Mahal – jest coraz większy smog, kwaśne deszcze, a także zanieczyszczenie pobliskich rzek. Smog w tym regionie spowodowany jest m.in. dużym natężeniem ruchu samochodowego, dymem z okolicznych fabryk czy działalnością spalarni śmieci zasilanych drewnem.

 

Przez smog Taj Mahal zmienia kolor, nabierając coraz bardziej żółto-brązowego odcienia. Zmiana koloru fasady to jednak nie jedyny problem wywołany przez smog. Przez kwaśne deszcze i obecność insektów mauzoleum pokryło się licznymi pęknięciami w murze i miejscowymi ubytkami w elewacji.

 

Wysoki poziom zanieczyszczenia przepływającej nieopodal Taj Mahal rzeki sprawia, że obecne tam owady szybko się rozmnażają. Insekty osiadają na budowli, zanieczyszczając je odchodami, przez co budowla, która oryginalnie jest nieskazitelnie biała, nabiera również zielonkawego kolorytu.

 

Problemem Taj Mahal, o którym nie można tu nie wspomnieć, jest również wysoka liczba turystów odwiedzających słynne mauzoleum. Dotykając ścian budowli, pozostawiają po sobie brud, który nagromadza się z każdym dniem.

 

Jak lokalne władze starają się zapobiec dewastacji zabytku? Co piątek, gdy Taj Mahal zostaje zamknięte dla turystów, budowla myta jest wodą z mydłem. Wprowadzono również zakaz poruszania się samochodami z silnikami spalinowymi w obrębie 500 metrów wokół budowli.

 • Śmieci na Bali to złożony problem, który zaczyna się już od złego zarządzaniaich wywózką z posesji.
  Śmieci na Bali to złożony problem, który zaczyna się już od złego zarządzaniaich wywózką z posesji.

5. Śmieci na Bali

Również Bali przez lata było dla wielu synonimem raju. Przepiękne plaże przyciągały turystów z całego świata, podobnie jak świetne warunki do uprawiania surfingu czy snorkelingu. Od pewnego czasu indonezyjska wyspa stawia jednak czoło podobnemu problemowi jak Sri Lanka czy Malediwy – jak poradzić sobie z rosnącą górą śmieci?

 

Plastikowe butelki i opakowania zalewają plaże, które dotychczas przyciągały spragnionych wypoczynku turystów. Sytuacja na Bali jest do tego stopnia poważna, że na wyspie ogłoszono alarm związany z niebezpiecznie wysokim poziomem zaśmiecenia wybrzeża. Do sprzątania plaż oddelegowano 700 osób i 35 ciężarówek.

 

Skąd na wyspie tyle śmieci? Problem jest złożony, jednak nieregularny odbiór odpadów z posesji na pewno nie pomaga Balijczykom żyć w zgodzie ze środowiskiem. Z tego powodu śmieci trafiają często w przypadkowe miejsca, skąd deszcz wymywa je prosto do morza. Nie jest to jednak jedyna przyczyna wysokiego zaśmiecenia balijskich plaż. Duża część śmieci dopływa do wybrzeża Bali i ląduje na tamtejszych plażach również z innych części Morza Jawajskiego. Niestety, Indonezja plasuje się na drugim miejscu listy państw produkujących największe ilości odpadów.

 

Władze Bali próbują mierzyć się z problemem. W marcu 2017 roku indonezyjski rząd zobowiązał się przeznaczyć 1 bilion dolarów rocznie na oczyszczanie przynależących terenów morskich. Planowane jest również wprowadzenie zakazu używania plastikowych reklamówek. 

 

 • Rezygnacja podczas urlopu z plastikowych kubków czy słomek będzie pierwszym krokiem z stronę ocalenia turystycznych miejsc przed zniszczeniem.
  Rezygnacja podczas urlopu z plastikowych kubków czy słomek będzie pierwszym krokiem z stronę ocalenia turystycznych miejsc przed zniszczeniem.

Hałdy śmieci nie tylko na Bali – Podsumujmy!

Przyznaj, zaśmiecone plaże nie należą do pocztówkowego obrazka z idealnych wakacji. Na Bali, Malediwach czy Sri Lance możesz się jednak przekonać, że czasami rzeczywistość nieco odbiega od naszych wyobrażeń o rajskich destynacjach urlopowych. Warto być tego świadomym, zwłaszcza, że turyści nierzadko przyczyniają się do pogorszenia sytuacji środowiska naturalnego. Zmiana nawyków, choćby rezygnacja z plastikowych kubków czy słomek, będzie pierwszym krokiem w stronę ocalenia turystycznych miejsc przed zniszczeniem.

Przeczytaj również:

Polecane hotele

Powrót

Przeczytaj także

Najpiękniejsze plaże Rodos

Co robić na Zakynthos? 7 atrakcji, których nie możesz przegapić!

Laguna Balos