Garden Route w RPA

Garden Route w RPA

autor: Karolina Matyska

 

Wybierasz się do RPA i nie wiesz na jakie atrakcje zwrócić uwagę? A może zastanawiasz się nad podróżą na południe Afryki, ale wciąż szukasz ku temu dobrych argumentów? RPA to obok Kapsztadu, plaży z pingwinami Boulders Beach i Przylądka Dobrej Nadziei, także malownicza, biegnąca wzdłuż wybrzeża trasa Garden Route. Dlaczego warto uwzględnić ją w planie zwiedzania RPA? Przeczytaj!

 

Garden Route – co to takiego?

Piękne plaże, bujna i zróżnicowana roślinność, pokryte gęstymi lasami góry, rozległe tereny podmokłe, jeziora i błękitne laguny – to wszystko na trasie 200-kilometrowego szlaku Garden Route biegnącego wzdłuż południowego wybrzeża RPA. Odwiedzając najbogatsze w Afryce państwo, po prostu trzeba to zobaczyć!

Garden Route z pewnością jest jednym z obowiązkowych punktów podróży na samo południe kontynentu afrykańskiego. Trasa leżąca między górami Outeniqua i Tsitsikamma a Oceanem Indyjskim, biegnie wzdłuż dwóch południowych prowincji – Eastern Cape i Western Cape. Rozpoczyna się w miejscowości Mossel Bay i kończy się przy rzece Storms River.

Garden Route uchodzi za miejsce o najłagodniejszym klimacie w RPA – w zimie temperatura rzadko spada poniżej 10 stopni Celsjusza, podczas gdy w lato słupki rtęci nie przekraczają zazwyczaj 28 stopni.

Szlak biegnie przez pięć większych miejscowości, z których każda jest inna od drugiej. Punktem startowym Garden Route jest Mossel Bay. Następnie trasa biegnie przez miejscowości położone wzdłuż drogi krajowej N2: George, Knysna, Plettenberg Bay i Storms River. Podróżując w tym regionie RPA, mamy możliwość odkrycia różnorodności i piękna tego państwa oraz spojrzenia na nie z zupełnie innej perspektywy!

Punkt startowy Garden Route, czyli Mossel Bay

Nazwę miastu nadali holenderscy żeglarze, którzy podczas swojego pobytu w tym miejscu, znaleźli mnóstwo muszli, ostryg i langust. Będąc w Mossel Bay koniecznie trzeba odwiedzić piękne piaszczyste plaże, ciągnące się długimi kilometrami.

Warto też zatrzymać się w Zorgfontein Eco & Wildlife Reserve i wybrać na około 60-minutowy spacer w towarzystwie stada młodych lwów. Obserwowanie w naturalnym środowisku tych budzących respekt zwierząt to wielka i pouczająca przygoda! Spacery z lwami odbywają się pod opieką wyszkolonych opiekunów, jednak zwierzęta ani nie są prowadzone na smyczach, ani nie noszą obroży.
  • Mossel Bay
    Mossel Bay

Miasto George dla fanów golfa

George to z kolei miasto dla fanów gry w golfa. Rozległe pola golfowe, będące sceną licznych turniejów i kursów szkoleniowych, przyciągają wielu fanów z całego świata. Podczas wizyty w George, warto się również udać na degustację lokalnych win do niewielkiej, prowadzonej z ogromną pasją, winiarni Herold Wines.

Między George a Wilderness znajduje się niewielka, lecz bardzo urokliwa zatoczka – Victoria Bay, która cieszy się popularnością zwłaszcza wśród surferów. Często odbywają się tu zawody windsurfingu, przez co Victoria Bay jest popularnym miejscem odwiedzanym przez turystów i okolicznych mieszkańców.


Punkt widokowy Map of Africa (pl. Mapa Afryki) w miejscowości Wilderness to kolejny warty polecenia przystanek na szlaku Garden Route. Rzeka Kaaimans opływa leżące poniżej punktu obserwacyjnego zielone wzgórze w taki sposób, że kształtem przypomina ono kontynent afrykański.

Knysna – laguna wewnątrz lądu

Podczas pobytu w Knysnie głównym punktem do odwiedzenia jest Knysna Lagoon. To miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas podążania trasą Garden Route! Strzeżona przez dwa masywne klify zwane The Heads (pl. Łby), schowana jest w głębi lądu. Knysna Lagoon to idealne miejsce na wędkowanie, pływanie łódką, czy uprawianie sportów wodnych.
  • Knysna
    Knysna

W Plettenberg Bay poobserwujesz delfiny i wieloryby

Kolejnym przystankiem na Garden Route jest Plettenberg Bay, gdzie na ciągnących się kilometrami plażach, przy odrobinie szczęścia można zaobserwować pływające w oceanie delfiny, a nawet wieloryby. Tutaj również rozpoczyna się także 5-dniowy szlak wędrowny Otter Trail.

Storms River – skocz na bungee!

Nie gdzie indzie, lecz właśnie tutaj znajduje się najwyższy na świecie most do skoków na bungee. The Bloukrans Bungy nad rzeką Bloukrans River, ma 216 metrów. Otwarty jest 365 dni w roku, bez względu na warunki pogodowe.
  • Bloukrans Bridge
    Bloukrans Bridge

Park Narodowy Garden Route

Na szlaku Garden Route leży również park narodowy, który obejmuje parki Tsitsikamma, Wilderness i Knysna National Lake Area. To tutaj znajduje się 42-kilometrowy szlak wędrowny Otter Trail uznawany za jeden z najciekawszych na świecie. Dla tych, którzy kochają sporty wodne, park Garden Route ma do zaoferowania takie formy wypoczynku, jak pływanie kajakiem lub kanadyjką, nurkowanie, snorkeling, windsurfing, czy rafting.

Garden Route w RPA - podsumowanie

Podróż na południe RPA to ogromna przygoda, dzięki której poznasz ciekawe miejsca i przeżyjesz niejedną przygodę. W swoich planach koniecznie uwzględnij trasę Garden Route i odwiedź:

 

– Mossel Bay,

– George,

– Knysnę,

– Plettenberg Bay,

– Storms River oraz

– Park Narodowy Garden Route.

 

Garden Route w RPA to bez wątpienia miejsce, które zapadnie Ci w pamięć! Udanej podróży!

 

 

Jeśli wybierasz się w podróż, sprawdź opinie o hotelach na HolidayCheck.pl!

 

Przeczytaj również:

Powrót

Zainteresuje Cię również

Najpiękniejsze plaże na Dominikanie

Zanzibar – dziewicza wyspa Pemba

Boulders Beach – pingwiny w Afryce