Weekend w Norymberdze – co zwiedzić podczas krótkiego wypadu do Niemiec?

Weekend w Norymberdze – co zwiedzić podczas krótkiego wypadu do Niemiec?

autor: Karolina Matyska

 

Z czym kojarzy Ci się Norymberga? Hmm… czyżby z niczym konkretnym? Pora to zmienić! Od niedawna trzy razy w tygodniu z Krakowa do Norymbergii dolecisz bezpośrednio tanimi liniami lotniczymi. To niemieckie miasto jest więc świetnym pomysłem na krótki weekendowy wypad. Co warto zwiedzić w Norymberdze? Sprawdź poniżej!

 • Co warto zwiedzić w Norymberdze? <i>fot. Uwe Niklas, źródło: tourismus.nuernberg.de</i>
  Co warto zwiedzić w Norymberdze? fot. Uwe Niklas, źródło: tourismus.nuernberg.de

Krótko o Norymberdze

Norymberga to półmilionowe miasto w południowej części Niemiec, leżące nad rzeką Pegnitz. Wielu twierdzi, że należy ono do najbardziej niedocenianych miast Bawarii. Czy mają rację? Bezpośrednie połączenia lotnicze z Polski to świetna okazja, aby się o tym przekonać. Norymbergę od Monachium dzieli 150 kilometrów, a dobrze rozbudowana siatka połączeń kolejowych sprawia, że miasto jest świetnie skomunikowane z całą okolicą. To co? W drogę!


Z czego słynie Norymberga? Od początku XX-ego wieku miasto znane jest z produkcji zabawek i dziecięcych kolejek, ale to także lokalizacja jednego z najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech i zagłębie tradycyjnych pierników. Wielu z nas kojarzy je także z przedwojenną działalnością partii NSDAP oraz procesami norymberskimi, podczas których sądzono największych zbrodniarzy II wojny światowej.


Podczas wojny, w wyniku bombardowań alianckich, Norymberga w dużym stopniu uległa zniszczeniom. Szczęśliwie w późniejszych latach wiele zabytków zostało jednak odbudowanych. Co ciekawe, niektóre budowle Starego Miasta po części udało się zrekonstruować ze starych murów.  


Norymberga ma więc wiele do zaoferowania odwiedzającym – liczne muzea, namacalne ślady historii oraz niemiecka tradycja sprawiają, że na pewno warto spędzić tam choćby weekend. 

 • Co warto zobaczyć w Norymberdze? <i>fot. Uwe Niklas, źródło: tourismus.nuernberg.de</i>
  Co warto zobaczyć w Norymberdze? fot. Uwe Niklas, źródło: tourismus.nuernberg.de

Co zobaczyć w Norymberdze? Nasze TOP 5!

 

1. Muzeum Niemieckich Kolei (DB Museum)

 

Dla wielbicieli kolei to punkt obowiązkowy! To właśnie między Norymbergą a miejscowością Fürth jeździł pierwszy pociąg w historii Niemiec, tak więc lokalizacja muzeum nie jest przypadkowa! W Muzeum Kolei Niemieckiej czekają na Ciebie najstarsze parowe lokomotywy i wagony wożące swego czasu królów i innych oficjeli ważnych dla historii kraju.  


Znajdziesz tam także miniaturowe modele pociągów i tematyczne wystawy fotograficzne. Jeśli spędzasz weekend z dziećmi, najlepiej od razu skieruj się do odrestaurowanej części muzeum o nazwie KIBALA z mnóstwem interaktywnych atrakcji dla najmłodszych. Jedno jest pewne – nudzić się tam nie będziesz!

 

 

2. Miejsce zjazdów członków NSDAP

 

Norymberga była w latach 1933-1938 miastem corocznych zjazdów członków partii NSDAP. To stamtąd pochodzą czarno-białe nagrania z pochodów pełnych megalomanii popleczników Hitlera. Cały teren obejmuje aż 11 tys. kilometrów kwadratowych, jednak jego znaczna część została zniszczona podczas bombardowań alianckich. To, co się zachowało, znajduje się obecnie pod ochroną konserwatora zabytków.  


Będąc w tym miejscu, warto zajrzeć do Dokumentationszentrum (Centrum Dokumentacji) – muzeum, w którym znajduje się wiele ważnych dokumentów dotyczących powstania partii NSDAP, kultu Hitlera czy procesów norymberskich. Z kolei na Zeppelinfeld – w miejscu, w którym odbywały się największe nazistowskie parady, możesz przespacerować się po trybunie. Tej samej, z której Hitler przemawiał niegdyś do tłumów swoich popleczników.

 • Ogrody Zamku Cesarskiego w Norymbergii. <i>fot. Uwe Niklas, źródło: tourismus.nuernberg.de</i>
  Ogrody Zamku Cesarskiego w Norymbergii. fot. Uwe Niklas, źródło: tourismus.nuernberg.de

 

3. Zamek Cesarski (Kaiserburg)

 

Odbudowany po bombardowaniu zamek jest teraz najważniejszym zabytkiem i symbolem Norymbergii. Jego wnętrze można zwiedzać przez cały rok, zaś ogrody od kwietnia do grudnia. Jedno jest pewne – górujący nad miastem zamek oferuje wspaniały widok na całą Norymbergę. I chociażby dlatego warto się na niego wspiąć!

 

 

4. Muzeum Zabawek (Spielzeugmuseum)

 

To kolejne muzeum w Norymberdze, którego podczas kilkudniowego pobytu w mieście nie wolno pominąć. W końcu należy ono do najważniejszych muzeów zabawek na świecie!  


Norymberga już od ponad 600 lat jest niekwestionowaną stolicą zabawek. Pierwsze lalki produkowano tutaj już w średniowieczu, zaś obecnie w Norymberdze rokrocznie odbywają się międzynarodowe targi zabawek. Mieszczące się na Starym Mieście muzeum może pochwalić się ogromną ilością eksponatów. Wśród nich są niezliczone lalki, cynowe figurki, zabawki z drewna i wiele, wiele innych zabawek pochodzących z ostatnich stuleci.  


Muzealne wystawy dzielą się tematycznie – na parterze znajdziemy zabawki drewniane oraz odwiedzimy wystawy czasowe; na drugim piętrze znajdują się lalki, domki dla lalek i figurki pochodzące z różnych epok. Piętro wyżej to przedstawienie zabawkowego świata techniki – modele kolejek, samochodziki i maszyny parowe to tylko niektóre z nich. Uwieńczeniem zwiedzania będzie najwyższe piętro muzeum, mieszczące wystawę zabawek wyprodukowanych po roku 1945.  


Jak widzisz, Muzeum Zabawek to miejsce, które zauroczy więc nie tylko najmłodszych!

 • Sala nr 600 w Pałacu Sprawiedliwości. <i>fot. Steffen Oliver Riese, źródło: tourismus.nuernberg.de</i>
  Sala nr 600 w Pałacu Sprawiedliwości. fot. Steffen Oliver Riese, źródło: tourismus.nuernberg.de

 

5. Sala Procesów Norymberskich (Schwurgerichtssaal 600),

 

Znajdująca się w Pałacu Sprawiedliwości sala sądowa nr 600, w której w latach 1945-1949 odbywały się procesy nazistowskich zbrodniarzy wojennych, jest jednym z najciekawszych pomników historii w Norymberdze.

 

Nad salą nr 600 znajduje się obecnie Memoriał Procesów Norymberskich – muzeum poświęcone wydarzeniom, które miały tu miejsce w latach 40-tych. Znajdziemy tam dokumenty, zdjęcia oraz fragmenty nagrań z przesłuchań. Sala, w której zapadały wyroki na hitlerowców, po dziś dzień jest jednak użytkowana przez sąd i podczas trwania rozpraw można do niej zajrzeć jedynie poprzez okienko znajdujące się w pomieszczeniu powyżej.

 • Koncert muzyki klasycznej na świeżym powietrzu. <i>fot. Albert Gösswein, źródło: tourismus.nuernberg.de</i>
  Koncert muzyki klasycznej na świeżym powietrzu. fot. Albert Gösswein, źródło: tourismus.nuernberg.de

Co więcej ma do zaoferowania Norymberga?

Oprócz bogatej historii i licznych zabytków, Norymberga ma do zaoferowania także bogate życie nocne, ciekawą kuchnię i romantyczne zaułki. Spędzając weekend w Norymberdze, spróbuj tamtejszego piwa, tradycyjnych pierników i norymberskich kiełbasek (Nürnberger Bratwurst). Wybierz się też na spacer przez Stare Miasto, zajrzyj do jednej z przytulnych kawiarni i wczuj się w klimat tego bawarskiego miasta.  


W grudniu Norymberga przyciąga turystów niebanalnym jarmarkiem świątecznym, jednak ciekawe wydarzenia kulturalne mają tu miejsce przez cały rok. W styczniu odbywają się Dni Muzyki Dawnej, w czerwcu festiwal rockowy, a w lecie co chwila organizowane są przedstawienia teatralne na świeżym powietrzu. W miesiącach letnich w Norymberdze mają też miejsce liczne muzyczne festiwale – w tym festiwale muzyki elektronicznej, folkowej czy afrykańskiej.

 • Co więcej ma do zaoferowania Norymberga? <i>fot. Uwe Niklas, źródło: tourismus.nuernberg.de</i>
  Co więcej ma do zaoferowania Norymberga? fot. Uwe Niklas, źródło: tourismus.nuernberg.de

Jak dotrzeć do Norymbergii?

Trzy razy w tygodniu z Krakowa do Norymbergii dolecisz bezpośrednio liniami Ryanair. Od maja 2018 r. otwarte zostanie także bezpośrednie połączenie liniami LOT z Warszawy do Norymbergii.

 

Weekend w Norymberdze – co zwiedzić podczas krótkiego wypadu do Niemiec? Podsumowanie

Jeśli szukasz pomysłu na krótki weekendowy wyjazd, Norymberga jest kierunkiem wartym rozważenia. Dzięki dogodnym i niedrogim połączeniom lotniczym z Krakowa i już niebawem także z Warszawy, Norymberga dostępna jest o każdej porze roku. Nieważne, kiedy się tam wybierzesz, na pewno nie będziesz się nudzić. Niebanalne muzea, ważne historycznie miejsca i bawarski charakter miasta zapewnią Ci atrakcję na cały weekend.

Powrót

Zainteresuje Cię również

Co warto zobaczyć w Rzymie? 10 miejsc, których nie możesz przegapić!

Najlepsze hotele z aquaparkiem w Polsce!

Co robić w Lizbonie? Kilka praktycznych wskazówek!