Moskwa – dwie twarze stolicy

Moskwa – dwie twarze stolicy

autor: Karolina Matyska

 

12-milionowa metropolia to dla wielu szykowne butiki, bogate pałace i okazałe stacje metra. Jednak ci, którzy zboczą ze szlaków typowo turystycznych, dostrzegą również dużą biedę, panującą w tym mieście. Spędzając urlop w Moskwie możemy zauważyć, że dysproporcje społeczne w Rosji są bardzo duże. Stolica Rosji ma dwie twarze.

Moskiewskie metro – bogactwo i elegancja

Chyba każdy słyszał o przepychu metra moskiewskiego. Otwarte ponad 80 lat temu, fascynuje swoim pięknem i oryginalnością. Jedną z 44 stacji, które znalazły się na liście zabytków kulturowych Rosji, jest stacja Komsomolskaja. Co ciekawe, metro w Moskwie jest jednym z najbardziej zatłoczonych na świecie! Codziennie podróżuje tą drogą wiele milionów mieszkańców i turystów, a mimo to pociągi jeżdżą nadzwyczaj punktualnie. Ciekawostką jest, że stacje metra w Moskwie służyły miastu podczas II wojny światowej jako bunkry. Na stacji Kurskaya mieściła się nawet biblioteka.

W celu zwiedzenia wszystkich ważniejszych stacji metra, można wziąć udział w zorganizowanej wycieczce. Przewodnicy zaprowadzą nas wtedy w najważniejsze miejsca i opowiedzą historię podziemnej architektury miasta.

Wszystkie nazwy stacji opatrzone są jedynie szyldami z cyrylicą. Dlatego też przed wyjazdem do Rosji warto poznać podstawy tego alfabetu. Nie zawsze też istnieje możliwość dogadania się w języku angielskim z moskwianami.
  • Metro moskiewskie
    Metro moskiewskie

Plac czerwony

Co za widok! Wokół tyle się dzieje, że nie wiadomo, w którą stronę zwrócić głowę. Sobór Wasyla Błogosławionego o wielu kopułach zdobionych przeróżnymi kolorami jest już wizytówką Moskwy. To również obowiązkowy punkt do odwiedzenia podczas kilkudniowej wycieczki do stolicy Rosji.

Dom towarowy Wierchnije Torgowyje Riady to kolejny efektowny budynek na Placu Czerwonym. Warto zajść na kawę i przejść się po gmachu, którego rozmiary są naprawdę imponujące.

Dalej mieści się Państwowe Muzeum Historyczne, mauzoleum Lenina i Kreml. Te miejsca również warto odwiedzić, będąc na wakacjach w Moskwie. Punkt obowiązkowy to selfie na Placu Czerwonym!
  • Moskwa, Plac Czerwony
    Moskwa, Plac Czerwony

Wizyta w mauzoleum Lenina

Zwiedzanie stolicy Rosji jest ściśle powiązane z wizytą w tym miejscu. Przed wejściem do mauzoleum przechodzi się przez bramki kontrolne. Wewnątrz nie stoi nic oprócz grobowca. Schodzi się kilkoma schodkami w dół, mijając żołnierzy. Na środku stoi szklana trumna z zabalsamowanym ciałem przywódcy rewolucji. Temperatura wewnątrz sarkofagu wynosi stale 7 stopni Celsjusza, a stan zabalsamowanego ciała regularnie sprawdzają naukowcy. Przy ciele Lenina nie wolno się zatrzymywać ani robić zdjęć. Żołnierze popędzają turystów, którzy przystaną choć na dwie sekundy.

Park Gorkiego

Park został założony w 1928 roku, jednak od tamtego czasu wiele się zmieniło. Teraz to klasa światowa! Park Gorkiego oferuje mnóstwo atrakcji zarówno podczas lata, jak i zimy. Organizowane są tam koncerty i festiwale. Jest też wiele boisk, kawiarni i barów. Wejście jest darmowe, a w parku mamy dostęp do wifi. Podczas miesięcy letnich otwiera się kino open-air. W parku mieści się też obserwatorium, muzeum sztuki współczesnej oraz plaża.
  • Moskwa, Park Gorkiego
    Moskwa, Park Gorkiego

Poza utartymi ścieżkami

Wystarczy udać się poza miejsca typowo turystyczne, aby dostrzec, że Moskwa to nie tylko luksus i przepych. W niektórych częściach miasta również bieda widoczna jest gołym okiem. Staruszki sprzedające grzyby i warzywa, czy ciężarne kobiety, żebrzące o kilka rubli to codzienny widok. Takie miejsca leżą jedynie kilka kilometrów od bogatego centrum, a wydaje się, jakby czas zatrzymał się tam w latach komunizmu. Zubożała okolica i betonowe kloce budynków mieszkalnych przedstawiają duży kontrast w porównaniu do innych miejsc w Moskwie.

Urlop w Moskwie - czy warto?

Oczywiście! Stolica Rosji jest nadzwyczaj ciekawym miastem, które ma bardzo dużo do zaoferowania turystom. Kilkudniowa wycieczka do Moskwy to bardzo dobry, nieszablonowy pomysł na urlop!
Powrót

Zainteresuje Cię również

Odważysz się nimi przejść?

Odważysz się nimi przejść?

Niezwykłe mosty

Dziewicze plaże na Zanzibarze

Dziewicze plaże na Zanzibarze

Zanzibar - wyspa Pemba

Tych miejsc nie możesz przegapić!

Tych miejsc nie możesz przegapić!

Singapur