Co zobaczyć w weekend w Berlinie? 2 gotowe trasy zwiedzania!

Co zobaczyć w weekend w Berlinie? 2 gotowe trasy zwiedzania!

autor: Karolina Matyska

 

Stolicę Niemiec od Warszawy dzieli jedynie niecałe 6 godzin jazdy pociągiem, a dzięki autostradzie również samochodem szybko dostaniemy się do celu. Sprawia to, że weekend w Berlinie jest na wyciągnięcie ręki. Jeśli jeszcze tam nie byłeś, nie ma na co czekać! Co zobaczyć w weekend w Berlinie? Oto miejsca, których nie powinno się ominąć!

 

Weekend w Berlinie – piesze zwiedzanie centrum

Jeśli podczas Twojego pobytu w Berlinie pogoda dopisuje – spaceruj jak najwięcej! W ten sposób najlepiej poznasz miasto. Zamiast poruszać się pieszo, przesiądź się na rower –  w mieście funkcjonuje wiele wypożyczalni, można też skorzystać z rowerów miejskich.

 

Zwiedzanie zaczynamy od głównego dworca kolejowego Berlin Hauptbahnhof. Jeśli przyjechałeś do Berlina pociągiem, to prawdopodobnie wysiadałeś właśnie tam. Na Hauptbahnhof oprócz pociągów kursuje też metro, S-Bahn (kolejka miejska) i autobusy. To duży węzeł komunikacyjny, do którego można bez problemów dotrzeć z każdej części miasta. Właśnie z tego powodu oprowadzanie Cię po Berlinie zaczynamy właśnie tutaj.

 • Budynki rządowe w Berlinie    <i>Źródło: shutterstock</i>
  Budynki rządowe w Berlinie Źródło: shutterstock

Wizyta w Reichstagu

Po wyjściu z dworca Hauptbahnhof (Hbf), skieruj się w stronę rzeki Sprewy, która płynie przez centrum miasta. Już po kilku krokach zobaczysz na horyzoncie szereg budynków rządowych: Bundeskanzleramt, a więc siedzibę kanclerza Niemiec, Bundesamt i Reichstag, w którym urzęduje niemiecki parlament.

 

Najbardziej spektakularnym z nich jest na pewno Reichstag – majestatyczny, z ogromną kopułą, odwiedzany jest rocznie przez setki tysięcy turystów. Wybierz się na przeszkloną kopułę budynku i zobacz panoramę miasta z tej perspektywy, naprawdę warto!

 • Co zobaczyć w weekend w Berlinie – Holocaust Mahnmal   <i>Photo by Jace Grandinetti on Unsplash</i>
  Co zobaczyć w weekend w Berlinie – Holocaust Mahnmal Photo by Jace Grandinetti on Unsplash

Pomnik–labirynt, w którym możesz się zgubić

Z Reichstagu kierujemy się w stronę Bramy Brandenburskiej, która znajduje się właściwie tuż za rogiem. Tutaj nie ma przeproś, selfie trzeba zrobić. 

 

Po szybkiej sesji zdjęciowej ruszamy dalej, na plac z 2711 betonowymi blokami, które tworzą dość oryginalny labirynt (Holocaust-Mahnmal). Znajduje się on zaledwie 500 metrów od Bramy Brandenburskiej i jest pomnikiem upamiętniającym losy wymordowanych w Europie Żydów.

 

To wyjątkowy pomnik, chociażby ze względu na powierzchnię, którą zajmuje – aż 19 tys. metrów kwadratowych! Wśród poustawianych na różnych wysokościach betonowych prostopadłościanów dosłownie można się zgubić.

 • Co zobaczyć na weekend w Berlinie: Brama Brandenburska i Unter den Linden. <i>źródło: Shutterstock</i>
  Co zobaczyć na weekend w Berlinie: Brama Brandenburska i Unter den Linden. źródło: Shutterstock

Spacer wzdłuż Unter den Linden

Po wizycie przy Holocaust-Mahnmal wróćmy do Bramy Brandenburskiej. Po jej drugiej stronie, na Placu Paryskim (Pariser Platz) rozpoczynamy spacer ulicą Unter den Linden. Znajduje się tu wiele zagranicznych ambasad (m.in. Ambasada Rosji), ale także ekskluzywne butiki i restauracje oraz renomowany Uniwersytet Humboldta. Mówi się, że Unter den Linden to jedna z najpiękniejszych alei w Berlinie.

 

Fanom czekolady polecamy wizytę w Ritter Sport Bunte Schockowelt, gdzie nie tylko można stworzyć czekoladę według własnej kombinacji (biała z migdałami i truskawką? a może gorzka z M&M’sami?), ale również poznać historię marki Ritter Sport. To świetna atrakcja zarówno dla dzieci, jak i starszych turystów. Nam się bardzo podobało (i smakowało!).

 • Co zobaczyć w weekend w Berlinie: Checkpoint Charlie. źródło: iStock, fot. Kate OMalley
  Co zobaczyć w weekend w Berlinie: Checkpoint Charlie. źródło: iStock, fot. Kate OMalley

Französische Straße

Idąc aleją Unter den Linden od strony Bramy Brandenburskiej, skręćmy prawo w ulicę Französische Straße, wzdłuż której ciągnie się nitka metra U6. Tutaj czuć prawdziwy blichtr miasta ­– na swojej drodze ujrzysz najdroższe sklepy i hotele, eleganckie restauracje, szybkie samochody i modnie ubranych ludzi. Warto zajść do jednej z tamtejszych kawiarni i z kubkiem gorącego napoju w ręku, poobserwować ludzi za oknem. Niech ta wizyta w Berlinie nie będzie tylko odhaczaniem kolejnych zabytków!

 

Ulicą Französische Straße idziemy aż do stacji metra Kochstraße, przy której znajduje się Checkpoint Charlie. Jest to byłe przejście graniczne między NRD i RFN – obecnie mieści się tam symboliczna budka kontrolna, w której stacjonują żołnierze-statyści. Można zrobić sobie z nimi zdjęcie, po czym wejść do znajdującego się nieopodal Muzeum Muru Berlińskiego. A później dalej w drogę!

 • Co zobaczyć w Berlinie: Potsdamer Platz. <i>źródło: iStock, fot. Andreas Weber</i>
  Co zobaczyć w Berlinie: Potsdamer Platz. źródło: iStock, fot. Andreas Weber

Potsdamer Platz

Kolejnym punktem wycieczki jest muzeum Topographie des Terrors, znajdujące się w odległości 500 metrów od Checkpoint Charlie, w miejscu, w którym niegdyś stały centralne kwatery Gestapo i SS. To muzeum na świeżym powietrzu, które zamykane jest przed zmrokiem (najpóźniej o 20:00).

 

Z muzeum Topographie des Terrors spacerem idziemy dalej, w kierunku Potsdamer Platz. Dzieli nas od niego tylko 10 minut spaceru. Na Potsdamer Platz, jednym z najważniejszych punktów komunikacyjnych miasta, znajduje się kompleks nowoczesnych, przeszklonych budynków, w tym pokaźnych rozmiarów Sony Center, a także rozbudowany dworzec metra i kolei. Przykryty ogromną kopułą teren Sony Center przyciąga wielu turystów – kolorowe światła, liczne restauracje i ogromna fontanna, a także odbywające się tu premiery największych hitów kinowych, są nie lada atrakcją!

 

Po zwiedzeniu Potsdamer Platz możesz wsiąść do metra i pojechać w dowolnym kierunku. Stacje metra znajdują się zresztą na całej trasie tej wędrówki, także można odłączyć się już wcześniej i dokończyć zwiedzanie pozostałych atrakcji kolejnego dnia. Przygotowana przez nas trasa ma prawie 7 kilometrów i obejmuje centrum miasta.

 • Co zobaczyć w weekend w Berlinie: Kudamm. <i>źródło: iStock, fot. Cineberg</i>
  Co zobaczyć w weekend w Berlinie: Kudamm. źródło: iStock, fot. Cineberg

Spacer po Kudamm'ie

Po przerwie obiadowej, w godzinach wczesnowieczornych, warto wybrać się na Ku’damm – 3,5-kilometrową aleję ze sklepami. Masz ochotę na porządny shopping w europejskiej stolicy? To właśnie na Ku'dammie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz!

 

Na Ku’dammie (pełna nazwa ulicy to Kurfürstendamm) mieszczą się najlepsze zagraniczne butiki, znakomity sklep z herbatami, salon Tesli, a nieopodal również luksusowy dom towarowy KaDeWe. Będąc w tym miejscu, warto zajrzeć do kościoła Gedächtniskirche, który został częściowo zniszczony podczas bombardowania Berlina w 1943 roku. Ruiny postanowiono zachować jako symbol antywojenny.

 

Na koniec tego intensywnego dnia można wybrać się na kolację lub drinka do jednej z pobliskich restauracji czu pubu.

 • Co zobaczyć w weekend w Berlinie: Pchli targ w Mauerpark. <i>źródło: iStock, fot. ss_comm</i>
  Co zobaczyć w weekend w Berlinie: Pchli targ w Mauerpark. źródło: iStock, fot. ss_comm

Weekend w Berlinie – niedziela

Poranek warto rozpocząć oczywiście od dobrego śniadania. Najedzony i wypoczęty, wyrusz na pchli targ przy Mauerpark! Pchle targi należą do codzienności mieszkańców Berlina oraz innych niemieckich miast i miasteczek, dlatego koniecznie odwiedź chociaż jeden z nich. Ten przy Mauerpark jest szczególnie warty polecenia! Dostaniesz się tam linią metra U2 (stacja Eberswaldstr.) i U8 (stacja Bernauerstr).

 • Co zobaczyć w weekend w Berlinie: Hackesche Höfe. <i>źródło: iStock, fot. Nellmac</i>
  Co zobaczyć w weekend w Berlinie: Hackesche Höfe. źródło: iStock, fot. Nellmac

Modne miejscówki – Hackesche Höfe i Hackescher Markt

Metrem (z Bernauerstr., linia U8) dotrzesz też do kolejnej atrakcji Berlina – Hackesche Höfe. To 8 odrestaurowanych i połączonych ze sobą dziedzińców, które są siedzibą wielu firm, w tym organizacji kulturalnych i biur architektonicznych, ale mieszczą się tam również kawiarnie i sklepy, a także kino, teatr i mieszkania prywatne.

 

Nocą dziedzińce mieszkalne są zamknięte, ale wszystkie inne są dostępne dla zwiedzających. Warto tu zajrzeć, ponieważ Hackesche Höfe to cichy zaułek w samym środku tego niezwykle gwarnego miasta. Jest bardzo klimatycznie!

 

Hackescher Markt znajdujący się w pobliżu Hackesche Höfe, to jedno z wielu miejsc, które zwłaszcza wieczorami przyciąga wielu Berlińczyków na imprezę czy drinka (przyjdź tu po zmroku!). W dzień jest za to fajną lokalizacją nad rzeką, gdzie wśród pięknego miejskiego krajobrazu można odpocząć na trawie z kubkiem kawy lub piwem w ręku (w Niemczech spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest legalne).

 

Zaraz obok znajduje się Katedra Berlińska (Berliner Dom), w której często odbywają się ważne dla kraju ceremonie. Możesz zwiedzić ją od wewnątrz lub jedynie przejść obok, ale zobaczyć ją trzeba!

 • Co zobaczyć w weekend w Berlinie: Berliner Dom. <i>źród. iStock, fot. Anicet08</i>
  Co zobaczyć w weekend w Berlinie: Berliner Dom. źród. iStock, fot. Anicet08

Alternatywa dla Wyspy Muzeów

W bezpośredniej okolicy leży też Wyspa Muzeów (Museumsinsel), będąca jednym z największych kompleksów muzealnych na świecie. Zwiedzenie wszystkich pięciu muzeów zajmuje jednak dużo czasu, więc o ile nie jesteś pasjonatem starożytności i archeologii, wróć tam dopiero podczas kolejnego urlopu w Berlinie. Na zwiedzanie Wyspy Muzeów podczas weekendowego wypadu do stolicy Niemiec po prostu nie ma czasu. Oczywiście, o ile nie przyjechałeś do Berlina tylko w tym jednym celu.

 

Alternatywą do odwiedzenia Museumsinsel jest wycieczka do Aquadom & Sea Life Berlin. To ogromne akwarium z niezliczoną ilością podwodnych stworzeń nauczy Cię co nieco na temat podwodnego świata! Co najlepsze, Sea Life Berlin w swoich czeluściach kryje wypełniony wodą i rybami tunel, przez którego środek „płynie” się windą. Robi to naprawdę duże wrażenie i to nie tylko na dzieciach i pasjonatach morskich stworzeń!

 • Co zobaczyć w weekend w Berlinie: Alexanderplatz. <i>Źródło: Shutterstock</i>
  Co zobaczyć w weekend w Berlinie: Alexanderplatz. Źródło: Shutterstock

Kolejny przystanek: Alexanderplatz

Z tego miejsca ruszamy w stronę Alexanderplatz, gdzie znajduje się wieża telewizyjna (Berliner Fernsehturm), z której widać całą panoramę miasta. Chętnych do wjazdu na platformę widokową jest wielu, dlatego warto kupić bilet przez internet i nie tracić czasu na stanie w kolejkach. Na samej górze znajduje się restauracja, jednak jak można się spodziewać, nie jest tam najtaniej.

 

Przy Alexanderplatz znajduje się też Czerwony Ratusz (Rotes Rathaus), który jest siedzibą burmistrza Berlina, a także sklep Primark i duże centrum handlowe Alexa.

 

Alexanderplatz to kolejny ważny węzeł komunikacyjny. Krzyżuje się tam wiele linii metra i kolejki S-Bahn, dlatego z łatwością dotrzesz stąd do wybranego miejsca na mapie Berlina.

 • Co warto zobaczyć w weekend w Berlinie: Oberbaumbrücke. <i>Źródło: iStock, fot. hanohiki</i>
  Co warto zobaczyć w weekend w Berlinie: Oberbaumbrücke. Źródło: iStock, fot. hanohiki

Alternatywna część Berlina: Kreuzberg i Friedrichshain

Jeśli starczy Ci siły i ochoty, po obiedzie wybierz się do wschodniej części Berlina. Na pewno warto odwiedzić East Side Gallery ulokowaną wzdłuż ulicy Mühlenstraße. Zobaczysz tam obrazy namalowane na fragmentach muru berlińskiego, które tworzą oryginalną galerię na świeżym powietrzu. Co prawda ich stan nieco już podupadł, ale i tak warto się tam wybrać na krótki spacer.

 

Obok East Side Gallery stoi przepiękny most Oberbaumbrücke, łączący leżące na przeciwnych brzegach rzeki Sprewy dzielnice Friedrichshain i Kreuzberg.

 

I jedna, i druga, to alternatywne, niesamowicie kolorowe części Berlina. Tak naprawdę to one tworzą atmosferę tego wielobarwnego i tolerancyjnego miasta. Na Kreuzbergu znajduje się ponoć najlepszy kebab w mieście (Mustafa’s Gemüse Kebap, linia metra U6, stacja Mehringdamm), a zaraz obok najsmaczniejsze currywursty. Mimo długich kolejek, cierpliwość popłaca – i kebab, i kiełbaski są pyszne! Kebab dostępny jest też w wersji wegetariańskiej.

 

Będąc w okolicy, wybierz się na spacer na ulicę Bergmannstraße i zajrzyj do kawiarni Konditorei Frau Behrens Torten. Ciasta mają tam pyszne, a atmosferę magiczną!

 

W dzielnicach Friedrichshain i Kreuzberg mieści się mnóstwo knajpek, restauracji, barów i klubów. To idealne miejsce na weekendową zabawę. Dobrze tu zjesz, spotkasz interesujących ludzi i wybawisz się na jednej z setek imprez organizowanych tu każdego weekendu. W tej części Berlina naprawdę nie da się nudzić, tutaj miasto zasypia dopiero nad ranem.

Co zobaczyć w weekend w Berlinie?

Przedstawiliśmy Ci  dwie gotowe trasy zwiedzania Berlina. Możesz przejść je w całości lub wybrać tylko te punkty, które najbardziej Cię interesują. Jeśli skorzystasz z naszych podpowiedzi, odwiedzisz większość najciekawszych miejsc niemieckiej stolicy i spalisz niemało kalorii na pieszych wędrówkach po mieście.

 

Szukasz hotelu na weekend w Berlinie? Sprawdź opinie na HolidayCheck.pl!

 


 

Inne pomysły na weekendowe podróże znajdziecie w zakładce Na weekend.

 

Jeśli nie kusi Cię Berlin, to może...

– Praga? Sprawdź: Praga na weekend – sprawdź, co zobaczyć w stolicy Czech!

– Lizbona? Zobacz: Co robić w Lizbonie? Kilka praktycznych wskazówek!

– Ateny? Przeczytaj: Ateny w 3 dni

 

Udanej podróży!

 

Polecane hotele

98%
NAGRODA 2018
ALBATROS DANA BEACH
Hurghada, Egipt, Hurghada
Powrót

Zainteresuje Cię również

Weekend w siodle – hotele ze stadniną w Polsce

Co warto zobaczyć w Rzymie? 10 miejsc, których nie możesz przegapić!

Co robić w Karkonoszach? Odwiedź pobliskie Skalne Miasto w Czechach!