Co można robić w Zakopanem po nartach?

Co można robić w Zakopanem po nartach?

autor: Aleksandra Libront

 

Zakopane to jedno z najpopularniejszych miejsc na zimowy wyjazd na narty w Polsce. Zastanawiasz się co można robić w Zakopanem po nartach? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy listę atrakcji, które czekają na turystów po dniu spędzonym na stoku!

Z kopyta kulig rwie

Jeśli lubisz spędzać  czas na świeżym powietrzu, po dniu spędzonym na stoku koniecznie wybierz się na kulig. To ciekawa atrakcja nie tylko dla najmłodszych! Podczas przejażdżki saniami można podziwiać zaśnieżone krajobrazy, a wyjątkową atmosferę zapewnią zapalone pochodnie i lampiony. W ramach kuligu często organizowane jest także ognisko oraz poczęstunek.

 

Jeśli chcesz spróbować czegoś nowego, zainteresuje Cię wyprawa psim zaprzęgiem po okolicznych terenach. Do wyboru są trasy różnej długości, warsztaty edukacyjne dla dzieci oraz kursy na profesjonalnego maszera (osobę kierującą psi zaprzęg).

 

Zarówno w Internecie, jak i na miejscu znajdziemy wiele ofert dotyczących kuligów i przejażdżek psim zaprzęgiem. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Dobrym pomysłem będzie również wycieczka na lodowisko. W Zakopanem znajdziemy kilka lodowisk z wypożyczalnią niezbędnego sprzętu.

 • Co można robić w Zakopanem po nartach? Wybierz się na kulig!
  Co można robić w Zakopanem po nartach? Wybierz się na kulig!

Zabytkowe Zakopane

Zakopane to miejscowość o niezwykłej historii, dlatego warto poświęcić trochę czasu na wizytę w jednym z wielu znajdujących się w mieście muzeów.

 

Pasjonaci kultury powinni wybrać się do Muzeum Jana Kasprowicza, mieszczącego się w domu, w którym poeta osiedlił się w 1950 roku. Ciekawą wycieczką będzie także wizyta w Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Tutaj zobaczymy nie tylko pamiątki związane z pisarzem, ale także dzieła Stanisława Wyspiańskiego czy Władysława Skoczylasa. Również w Muzeum Karola Szymanowskiego znajdziemy wiele osobistych pamiątek znanego kompozytora, w tym pianino, na którym grywał swoje utwory.

 

W Muzeum Tatrzańskim oraz Muzeum Stylu Zakopiańskiego spodoba się turystom, którzy chcą bliżej poznać kulturę regionu. Zobaczymy tam stroje ludowe, zabytkowe zegary oraz przykłady regionalnej flory i fauny.

 

Spacerując po Zakopanem nie zapomnijmy o odwiedzinach na zabytkowym Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Jest to najstarszy cmentarz w mieście, na którym pochowane są osoby zasłużone dla całego regionu. Zobaczyć tu można nagrobki m. in. Witkacego, Kornela Makuszyńskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera czy Stanisława Witkiewicza.

 

Dużym przeżyciem będzie także wizyta na skoczni narciarskiej Wielka Krokiew. To największa skocznia narciarska w Polsce zbudowana 1925 roku. Tutaj można poczuć się jak Kamil Stoch albo Adam Małysz i tak jak znani skoczkowie wjechać na samą górę wyciągiem krzesełkowym oraz podziwiać widoki na tarasie widokowym. Uwaga: w styczniu i w lutym kolej na Wielkiej Krokwi czynna jest do godziny 16, a w marcu do godziny 17!

Odpoczynek w aquaparku

A może po dniu pełnym wrażeń spędzonym na nartach chciałbyś odpocząć na basenie? Żaden problem! W Zakopanem czeka na Ciebie aquapark, w którym skorzystasz z basenu wewnętrznego i zewnętrznego, zaszalejesz na zjeżdżalni lub zrelaksujesz się w basenie rekreacyjnym z kaskadami wodnymi i gejzerami. Na terenie parku wodnego znajdziemy także sauny, kręgielnię i bar.

 

Niecałe 20 kilometrów od Zakopanego znajdziemy także termy Bukovina. To nowoczesny ośrodek z basenami termalnymi, SPA, saunami, zjeżdżalniami oraz jacuzzi. Turyści nastawieni na rozrywkę powinni wybrać się tutaj na Noc Basenów. W tym roku wydarzenie organizowane będzie 20. stycznia oraz 10. lutego. W programie między innymi koncerty, pokazy taneczne i pokazy świetlne.

 • Aquapark to świetne miejsce na odpoczynek po nartach.
  Aquapark to świetne miejsce na odpoczynek po nartach.

Zabawy na śniegu

Czy zima zawsze musi być szara, nudna i zła? Nie! W Zakopanem nawet zimą można się dobrze bawić. Odwiedź Snowlandię – Zimowy Park Rozrywki znajdujący się tuż obok Wielkiej Krokwi. Zobaczymy tu między innymi największy na świecie Lodowy Labirynt! Spacerując lodowymi korytarzami można poczuć się jak w królestwie Królowej Śniegu. Na terenie parku znajduje się także Lodowy Zamek, tor saneczkowy, oraz Mini Zoo. Niezapomniane wrażenia gwarantowane!

 

Jeśli ferie spędzasz w Zakopanem z rodziną, wybierz się do Snow Zabawy. To plac zabaw nie tylko dla dzieci, ale również dla starszych podróżników. Można tu zjeżdżać na sankach, wziąć udział w kuligu za skuterem śnieżnym, spróbować zjazdu na pontonie czy jazdy na znanym znad morza bananie!

 • Będąc w Zakopanem, wykorzystaj obecność śniegu i spędzaj czas na świeżym powietrzu!
  Będąc w Zakopanem, wykorzystaj obecność śniegu i spędzaj czas na świeżym powietrzu!

Kumoterki – góralskie wyścigi

Kumoterki, inaczej zwane Paradą Gazdowską, to organizowane w wielu górskich miejscowościach góralskie wyścigi. Podczas wydarzenia górale ściągają się ze sobą na saniach. Obserwować można także inne konkurencje, takie jak skiring, czyli jazda na nartach ciągniętych przez konie. To niezwykle efektowne zawody przyciągające co roku wielu widzów.

 

W tym roku Kumoterki zobaczyć będzie można w Białym Dunajcu (14.01), Szaflarach (21.01), Ludźmierzu (28.01), Poroninie (4.02), Bukowinie Tatrzańskiej (11.02), Kościelisku (18.02) i w samym Zakopanem (25.02).

A co jeśli pada?

Z pogodą, jak wiemy, bywa różnie. Co jeśli w czasie naszego urlopu trafimy na deszczową pogodę? Co robić w Zakopanem kiedy pada?

 

Dobrym pomysłem będzie wizyta w teatrze. Znajdujący się w Zakopanem Teatr Witkacego to punkt obowiązkowy dla pasjonatów kultury i sztuki. To niezwykle klimatyczne miejsce, w którym można poczuć artystyczną atmosferę. Po spektaklu w należącej do teatru kawiarni można spotkać aktorów. To wspaniała okazja do rozmowy o sztuce.

 

W deszczowy wieczór można wybrać się również do jednego z miejscowych kin. Wyświetlane tu są światowe hity i rodzime produkcje, a kina pochwalić się mogą nowoczesnymi technologiami.

 • Co robić w Zakopanem, kiedy pada? <i>fot. Ian Keefe, źródło: Unsplash</i>
  Co robić w Zakopanem, kiedy pada? fot. Ian Keefe, źródło: Unsplash

Wieczór w karczmie

Po dniu spędzonym na jeździe na nartach, warto wybrać się do tradycyjnej góralskiej karczmy. Tam ogrzejemy się, napijemy regionalnych trunków oraz spróbujemy lokalnych przysmaków, takich jak kwaśnica, sery, moskala czy hałuski.

 

Często w lokalu kolację umili nam muzyka grana na żywo przez regionalny zespół.

Spacerem po dolinach

Będąc w Zakopanem warto poświęcić jeden dzień na spacer po okolicznych dolinach. Nie wszystkie z nich są bowiem dostępne tylko dla wytrwanych wędrowców. Dolina Chochołowska to najdłuższa dolina w polskich Tatrach odpowiednia także dla początkujących. Około 10-kilometrowa trasa spacerowa jest idealnym miejscem na spacery zarówno wiosną, latem, jak i zimą.

 

Do najchętniej odwiedzanych należy także Dolina Kościeliska. To druga co do długości dolina w polskich Tatrach. Podczas spaceru podziwiać można przepiękne krajobrazy. Jeśli piesze wędrówki nie są dla Ciebie, spróbuj przejażdżki po dolinie saniami!

 

Wybierając się na wycieczkę w góry pamiętajmy o sprawdzeniu warunków śniegowych oraz o wygodnym i przeznaczonym do wypraw w teren butach. Pogoda w górach potrafi być wyjątkowo zmienna dlatego nie zapominajmy także o ciepłym ubraniu. Jeżeli występuje duże zagrożenie lawinowe, nie wychodźmy na niebezpieczne szlaki!

 • Będąc w Zakopanem, wybierz się na spacer po okolicznych dolinach. <i>fot. Adrian Infernus, źródło: Unsplash</i>
  Będąc w Zakopanem, wybierz się na spacer po okolicznych dolinach. fot. Adrian Infernus, źródło: Unsplash

Co robić w Zakopanem po nartach? Podsumujmy!

Zakopane to nie tylko stoki i spacer po Krupówkach. Miasto ma do zaoferowania o wiele więcej! Jeśli jesteś spragniony atrakcji na świeżym powietrzu, wybierz się na kulig, przejażdżkę psim zaprzęgiem czy lodowisko lub odwiedź zimowy park rozrywki. Nie zabraknie tu atrakcji dla całej rodziny.

 

Nie będą się nudzić także wielbiciele sztuki i historii. W Zakopanem czeka na turystów wiele muzeów, zabytkowe budowle i Cmentarz Zasłużonych. Dużą atrakcją będzie również wjazd na skocznię narciarską.

 

Spragnieni odpoczynku mogą udać się do aqua parku lub położonych w okolicy term. Tam zrelaksujemy się w basenach, saunach czy jaccuzi.

 

Wybierając się do Zakopanego sprawdź, czy w tym terminie w okolicy nie odbywają się tak zwane Kumoterki, czyli góralskie wyścigi. To trzeba zobaczyć na własne oczy!

 

Jeśli pogoda w czasie urlopu nie dopisze, wybierz się do teatru Witkacego lub do kina.

 

 

Wybierasz się do Zakopanego? Sprawdź opinie o hotelu na HolidayCheck.pl!

Przeczytaj również:

Polecane hotele

Powrót

Zainteresuje Cię również

Urlop na Islandii – miejsca, które Cię zachwycą!

Weekend w siodle – hotele ze stadniną w Polsce

Dokąd na narty? Do Fieberbrunn w Austrii!