Ateny w 3 dni

Ateny w 3 dni

autor: Karolina Matyska

 

Masz wolny weekend i szukasz pomysłu na krótki urlop zagranicą? Wybierz się na 3 dni do Aten! Tyle wystarczy, aby bez pośpiechu odwiedzić wszystkie ciekawe miejsca greckiej stolicy. Zdążysz wejść na Akropol, zjeść souvlaki z sałatką grecką, a nawet wybrać się nad morze. Jak zwiedzić Ateny w 3 dni? Odpowiedź poniżej!

 • Akropol w Atenach
  Akropol w Atenach

Ateny w 3 dni – od czego zacząć zwiedzanie?

Pierwszy poranek w Atenach warto rozpocząć od prawdziwego greckiego śniadania. Mocna grecka kawa zagryziona pomarańczowym ciastem od razu postawi Cię na nogi! Na pierwszy posiłek wybierzcie się do Plaki. To najstarsza dzielnica Aten pełna wąskich uliczek, niewielkich sklepików i restauracji. Na szczęście wszędzie dostępne jest menu po angielsku.

Będąc na Place, jesteśmy już u stóp Akropolu. To obowiązkowy punkt wycieczki do Aten! Trzeba wdrapać się na mierzące 157 metrów n.p.m. wzgórze, ale nie jest to bardzo męczące. Po zakupieniu biletu, wchodzi się przez bramki w starożytny świat Aten. Pierwszym punktem jest Odeon Heroda Attyka – imponująca budowla położona na naturalnym zboczu skalistego wzgórza. Nawet obecnie podczas letnich miesięcy odbywają się tam koncerty!

Wchodząc wyżej, można podziwiać pustynię jasnych budynków leżących u stóp wzgórza. Ateny z tej perspektywy wydają się naprawdę rozległe!

Pniemy się w górę. Czekają tam na nas Propyleje, Erechtejon, Partenon i świątynia Ateny Nike. To miejsce obowiązkowego selfie! Na górze jest ciepło – słońce praży niemiłosiernie zwłaszcza podczas wczesnych letnich popołudni. Warto zabrać ze sobą butelkę wody!

Schodząc w dół, najlepiej zejść zboczem południowym. Znajduje się tam starożytny Teatr Dionizosa, w którym po raz pierwszy wystawiono tragedię o królu Edypie. Można usiąść na widowni i poczuć się jak prawdziwy Ateńczyk z czasów starożytności.

Wychodząc z ogrodzonego terenu Akropolu, warto wstąpić do Muzeum Akropolu. Znajdują się tam oryginały rzeźb i elementy budowli starożytnych świątyń ze świętego wzgórza. Szczególnie ciekawe są postacie kariatyd, których reprodukcje można zobaczyć na Erechtejonie.

Będąc w okolicy, warto wybrać się do Anafiotiki. To niewielka część Plaki, w której znajdują się małe bielone domki o niebieskich dachach. Czuć tu atmosferę cykladzkich wysp, ponieważ podobne zabudowania znajdują się np. na Mykonos.

 • Akropol, Kariatydy
  Akropol, Kariatydy

Co oprócz okolic Akropolu?

Będąc w Atenach, wybierzcie się na Plac Syntagma. To jedna z głównych stacji metra ateńskiego, więc łatwo tam dotrzeć. W podziemiach znajduje się wystawa dokumentująca znaleziska wykopane podczas budowy stacji.

Przy placu, na którym zawsze jest tłoczno, stoi budynek parlamentu greckiego. Znajduje się tam również grób nieznanego żołnierza, przy którym wartę pełnią gwardziści, zmieniający się co pół godziny. Zmiana warty jest bardzo widowiskowa i nie można jej przegapić!

Plac Monastiraki znajduje się w niewielkiej odległości od placu Syntagma. Z jednej do drugiej stacji metra można przejść spacerem ulicą Ermou, gdzie znajduje się wiele sklepów i restauracji. Od Monastiraki odchodzi ulica Ifestou, czyli Ateński Pchli Targ. Można tam kupić skórzane sandały lub inne pamiątki. Więcej takich sklepików znajduje się jednak na Place.

Niedaleko placu Omonia mieści się Vervakios Agora, czyli hala targowa. W jednej alei odbywa się targ mięsny, w drugiej targ rybny. Jest tam tłoczno i głośno. Na stoiskach wokoło można kupić przepyszną chałwę, suszone owoce, czy orzechy.

Dużą atrakcją Aten jest również wzgórze Likavitos. Wejść piechotą na sam szczyt nie jest łatwo, ale widoki rozpościerające się z góry są tego warte! Najlepszą porą na taki spacer jest późne popołudnie, chwilę przed zachodem słońca.

Spędzając 3 dni w Atenach, jeden z nich warto też poświęcić na wycieczkę do Pireusu. Znajdują się tam dwie duże mariny: Marina Zea i Marina Mikrolimano. Ta pierwsza, mimo większych rozmiarów, wydaje się być spokojniejsza. Kontynuując spacer po porcie w kierunku zachodnim, dociera się na kamienistą plażę. Stamtąd rozpościera się piękny widok na góry i marinę.

 • Grób Nieznanego Żołnierza w Atenach
  Grób Nieznanego Żołnierza w Atenach
 • Wzgórze Likavitos w Atenach
  Wzgórze Likavitos w Atenach
 • Ogród Narodowy w Atenach
  Ogród Narodowy w Atenach
 • Plaka, Anafiotika
  Plaka, Anafiotika

Co zjeść w Atenach?

Przejdźmy do najważniejszego punktu Twojej wycieczki po stolicy Grecji. Co zjeść, co wypić, będąc 3 dni w Atenach?

 

Podczas upalnych dni warto zamówić kawę Frappe, która doskonale orzeźwia. To ulubiona kawa Greków!

Na obiad polecają się souvlaki, sałatka grecka czy gyros. Kebaby w picie, nieco inne niż te do kupienia w Polsce, również są niedrogą opcją sycącego posiłku. Warto spróbować również moussakę i grillowaną fetę.

Jeśli najdzie Cię ochota na coś słodkiego, koniecznie spróbuj greckiej baklavy. To bardzo słodkie ciastko przekładane masą miodową i orzechową. Warto też zamówić lukumades – małe pączki, które z kubkiem frappe smakują obłędnie!

 • 3 dni w Atenach wystarczą, aby zakochać się w greckiej kuchni!
  3 dni w Atenach wystarczą, aby zakochać się w greckiej kuchni!

Ateny w 3 dni – czy warto?

Warto! Historyczne walory miasta w połączeniu z doskonałą grecką kuchnią to bardzo dobry pomysł na weekend za miastem. Polecamy! #sprawdzonepolecone

 

Już wiesz, jak spędzić 3 dni w Atenach. Jeśli wybierasz się do stolicy Grecji, przed wyjazdem sprawdź opinie o hotelach i porównaj oferty na HolidayCheck.pl!

Polecane hotele

Powrót

Inne piękne miejsca w Grecji

odwiedź na Krecie

odwiedź na Krecie

Laguna Balos

Ekskluzywna grecka Wyspa

Ekskluzywna grecka Wyspa

Korfu i jej atrakcje

Na której spędzisz swój urlop?

Na której spędzisz swój urlop?

Najpiękniejsze plaże Rodos